High School Basketball Scores

High School Basketball Scores
January 27th, 2022 | Jeff Axtell

Thursday’s Scores
The Associated Press
BOYS PREP BASKETBALL
Amherst 65, Sumner-Eddyville-Miller 43
Axtell 56, Hi-Line 47
Bellevue West 73, Millard North 64
Burke, S.D. 47, Boyd County 35
Burke/South Central, S.D. 47, Boyd County 35
Central City 69, David City 41
Central Valley 45, Heartland Lutheran 28
Columbus 62, Norfolk 52
Diller-Odell 38, Freeman 33
Doniphan-Trumbull 56, Ord 34
Elmwood-Murdock 41, Palmyra 39
Falls City 47, Weeping Water 39
Falls City Sacred Heart 66, Johnson-Brock 39
Friend 54, Heartland 51
Garden County 78, South Platte 55
Gering 67, Bayard 31
Humphrey/Lindsay Holy Family 67, Elgin Public/Pope John 50
Johnson County Central 44, Fairbury 42
Kearney 79, North Platte 64
Kearney 79, Omaha Northwest 64
Kenesaw 61, Deshler 30
Laurel-Concord/Coleridge 60, Wakefield 46
Lincoln East 58, Lincoln Southeast 52
Lutheran High Northeast 73, Fullerton 25
North Bend Central 70, Wisner-Pilger 46
O’Neill 68, West Holt 51
Omaha Burke 47, West Boyd 35
Perkins County 60, Sedgwick County, Colo. 16
Plainview 35, Randolph 31
Riverside 83, Palmer 23
Sandy Creek 48, Sutton 31
St. Edward 42, CWC 32
St. Mary’s 78, Stuart 42
Tekamah-Herman 50, Mead 36
Wausa 57, Summerland 42
Wayne 53, West Point-Beemer 38
Winnebago 69, Hartington-Newcastle 53
Winside 48, Bloomfield 38
Wood River 78, Nebraska Christian 41
Wynot 50, Ponca 39
Centennial Conference Tournament
Consolation
Aquinas 41, Columbus Scotus 33
Archbishop Bergan 67, Boys Town 60
Central Conference Tournament
Semifinal
Seward 49, Aurora 33
York 42, Adams Central 38, OT
Crossroads Conference Tournament
Semifinal
Cross County 41, Bruning-Davenport/Shickley 25
Osceola 73, Nebraska Lutheran 43
Eastern Midlands Conference Tournament
Fifth Place
Blair 47, Elkhorn North 45
Third Place
Elkhorn 57, Norris 53
MNAC Conference Tournament
Semifinal
Hyannis 52, Sandhills/Thedford 40
Mullen 46, Anselmo-Merna 29
Nebraska Frontier Conference Tournament
Semifinal
Omaha Christian Academy 49, College View Academy 39
Parkview Christian 49, Cornerstone Christian 28
Southwest Conference Tournament
Fifth Place
Gothenburg 43, Cozad 33
Seventh Place
Broken Bow 55, Valentine 36
Trailblazer Conference Tournament
Nebraska City 58, Platteview 46
Fifth Place
Nebraska City 47, Plattsmouth 29
Semifinal
Platteview 41, Beatrice 35
Wahoo 81, Ralston 40


GIRLS PREP BASKETBALL
Axtell 38, Hi-Line 17
Blair 49, Waverly 43
Bloomfield 48, Winside 24
Burke, S.D. 30, Boyd County 23
CWC 57, St. Edward 14
Central Valley 61, Heartland Lutheran 22
Columbus 55, Norfolk 29
Crofton 43, Pierce 35
David City 46, Central City 20
Diller-Odell 37, Freeman 33
Doniphan-Trumbull 62, Ord 56
Elmwood-Murdock 54, Palmyra 12
Fairbury 49, Johnson County Central 24
Falls City 40, Weeping Water 27
Falls City Sacred Heart 56, Johnson-Brock 46
Fort Calhoun 33, Conestoga 27
Gering 61, Bayard 56
Humphrey/Lindsay Holy Family 71, Elgin Public/Pope John 53
Kenesaw 29, Deshler 25
Lincoln East 61, Lincoln Southeast 45
Lutheran High Northeast 62, Fullerton 50
Mead 62, Tekamah-Herman 44
Millard North 46, Bellevue West 36
Nebraska Christian 46, Wood River 33
Nebraska City 47, Plattsmouth 29
Niobrara/Verdigre 58, Osmond 44
Norfolk Catholic 50, Boone Central 24
North Bend Central 51, Wisner-Pilger 33
North Platte 63, Kearney 46
Plainview 73, Randolph 22
Sedgwick County, Colo. 64, Perkins County 34
Sioux County 52, Hay Springs 23
South Platte 53, Garden County 29
Stuart 52, St. Mary’s 49
Summerland 44, Wausa 38
Sumner-Eddyville-Miller 66, Amherst 51
Wakefield 62, Laurel-Concord/Coleridge 37
Wayne 45, West Point-Beemer 26
West Holt 44, O’Neill 43
Centennial Conference Tournament
Consolation
Aquinas 39, Omaha Concordia 29, OT
Archbishop Bergan 46, Kearney Catholic 33
Semifinal
Hastings St. Cecilia 48, Grand Island Central Catholic 45
Lincoln Lutheran 46, Columbus Scotus 29
Crossroads Conference Tournament
Semifinal
Cross County 39, Bruning-Davenport/Shickley 23
Exeter/Milligan 39, Meridian 33
Dakota Oyate Tournament
Omaha Nation 52, Flandreau Indian, S.D. 42
Eastern Midlands Conference Tournament
Third Place
Elkhorn 34, Bennington 32
MNAC Conference Tournament
Semifinal
Anselmo-Merna 55, Sandhills/Thedford 41
South Loup 48, Mullen 38
NCC Conference Tournament
Consolation Semifinal
Douglas County West 46, Arlington 42
Raymond Central 45, Logan View-Scribner-Snyder 30
Semifinal
Syracuse 69, Ashland-Greenwood 44
Yutan 36, Louisville 26
RPAC Tournament
Consolation
East Division
Arapahoe 49, Medicine Valley 38
Southern Valley 49, Southwest 37
West Division
Hitchcock County 40, Dundy County-Stratton 30
Wauneta-Palisade 51, Paxton 31
Final
East Division
Alma 36, Cambridge 31
West Division
Maywood-Hayes Center 40, Wallace 16
Southwest Conference Tournament
Fifth Place
McCook 53, Ogallala 45
Seventh Place
Valentine 54, Cozad 38
Trailblazer Conference Tournament
Semifinal
Beatrice 38, Platteview 22
Wahoo 67, Ralston 16

Share:

© 2022 Nebraska Rural Radio Association. All rights reserved. Republishing, rebroadcasting, rewriting, redistributing prohibited. Copyright Information