class="post-template-default single single-post postid-275441 single-format-standard group-blog masthead-fixed full-width singular wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5 vc_responsive"
High School Basketball Scores | Rural Radio Network

High School Basketball Scores

High School Basketball Scores

AP-NE-BK–Neb Prep Scores,10th Ld-Writethru/921
Saturday’s Scores
The Associated Press

Beatrice 70, Ralston 65

Bellevue East 73, Omaha Benson 43

Bellevue West 68, Lincoln Northeast 51

Bridgeport 57, Bayard 20

Chadron 57, Douglas, S.D. 56

David City 64, Thayer Central 21

Elkhorn South 75, Lincoln High 56

Gordon/Rushville 56, Gering 46

Hemingford 69, Edgemont, S.D. 32

Hershey 76, Chase County 68

Kearney 53, Omaha South 41

Lexington 77, North Platte 66

Lincoln Pius X 73, Omaha North 63

Lincoln Southwest 66, Omaha Westside 55

Lutheran High Northeast 65, Humphrey St. Francis 48

Millard North 73, Omaha Bryan 66

Millard South 58, Lincoln East 51

Millard West 60, Fremont 46

Nebraska City Lourdes 41, Council Bluffs, Thomas Jefferson, Iowa 25

North Platte St. Patrick’s 50, Kimball 32

Omaha Burke 63, Papillion-LaVista South 49

Omaha Central 57, Lincoln Southeast 48

Omaha Creighton Prep 62, Lincoln North Star 35

Omaha Northwest 61, Grand Island 57

Ponca 53, Hartington Cedar Catholic 42

Rapid City Stevens, S.D. 68, Scottsbluff 37

Sidney 73, Brush, Colo. 49

Centennial Conference Tournament
Championship

Hastings St. Cecilia 55, Grand Island Central Catholic 40

Central Conference Tournament
Consolation

Holdrege 59, Schuyler 45

Seward 52, Grand Island Northwest 38

Third Place

Aurora 54, York 44

Crete 57, Adams Central 50

Dakota Oyate Challenge
Championship

Lower Brule, S.D. 59, Omaha Nation 50

East Central Nebraska Conference Tournament
First Round

Auburn 56, Malcolm 25

Johnson County Central 48, Weeping Water 37

Louisville 39, Conestoga 32

East Husker Conference Tournament
First Round

Howells/Dodge 63, Pender 48

Humphrey/Lindsay Holy Family 35, Twin River 33

North Bend Central 69, Tekamah-Herman 20

Oakland-Craig 64, Stanton 31

West Point-Beemer 70, Madison 43

Wisner-Pilger 71, Clarkson/Leigh 44

Fort Kearny Conference Tournament
Play-In

Axtell 61, Eustis-Farnam 43

Elwood 56, Sumner-Eddyville-Miller 45

Mid-Nebraska Activities Conference
Third Place

Twin Loup 63, Cody-Kilgore 60

Championship

South Loup 64, Mullen 55

Mid-State Conference Tournament
Play-In

Crofton 47, Guardian Angels 36

Nebraska Capitol Conference Tournament
Third Place

Syracuse 63, Arlington 36

Championship

Platteview 72, Wahoo 53

Nebraska Frontier Conference Tournament
Fifth Place

Cornerstone Christian 48, Whiting, Iowa 42

Third Place

Omaha Christian Academy 35, College View Academy 30

Championship

Parkview Christian 56, Omaha Brownell-Talbot 40

Niobrara Valley Conference Tournament
First Round

Boyd County 55, Elkhorn Valley 30

CWC 64, Ewing 30

Elgin Public/Pope John 69, Niobrara/Verdigre 47

Neligh-Oakdale 47, St. Mary’s 37

Stuart 65, Santee 35

Republican Plains Activity Conference Tournament
Third Place

Arapahoe 70, Dundy County-Stratton 59

Championship

Cambridge 45, Paxton 41

Southwest Conference Tournament
Third Place

Ainsworth 48, Ogallala 47

Championship

Broken Bow 53, Cozad 51

Twin Valley Conference Tournament
Play-In

Franklin 54, Red Cloud 42

GIRLS BASKETBALL

Auburn 51, Louisville 46

Beatrice 59, Ralston 14

Bellevue East 45, Omaha Benson 36

Bridgeport 64, Bayard 35

Central Valley 56, Riverside 38

Chadron 57, Douglas, S.D. 56

Chase County 53, Hershey 46

Edgemont, S.D. 46, Hemingford 26

Gering 41, Gordon/Rushville 36

Humphrey St. Francis 41, Lutheran High Northeast 38

Kearney 65, Omaha South 47

Lincoln East 56, Millard South 53

Lincoln High 59, Elkhorn South 41

Lincoln Northeast 55, Bellevue West 47

Lincoln Pius X 49, Omaha North 29

Lincoln Southeast 49, Omaha Central 28

Millard North 69, Omaha Bryan 19

Millard West 57, Fremont 53

Morrill 77, Banner County 41

North Platte 30, Lexington 16

North Platte St. Patrick’s 64, Kimball 43

Omaha Gross Catholic 50, Plattsmouth 38

Omaha Marian 70, Lincoln North Star 28

Omaha Northwest 53, Grand Island 46

Omaha Westside 63, Lincoln Southwest 56

Papillion-LaVista South 41, Omaha Burke 33

Potter-Dix 34, Minatare 21

Rapid City Stevens, S.D. 68, Scottsbluff 37

Sidney 69, Brush, Colo. 41

Thayer Central 62, David City 58

Tri County 56, Lewiston 29

Centennial Conference Tournament
Third Place

Bishop Neumann 46, Hastings St. Cecilia 35

Central Conference Tournament
Consolation

Aurora 32, Crete 28

Columbus Lakeview 41, Adams Central 37

Grand Island Northwest 57, Holdrege 27

Championship

Seward 45, York 38

Dakota Oyate Challenge
Championship

Lower Brule, S.D. 52, Omaha Nation 35

East Central Nebraska Conference Tournament
First Round

Freeman 43, Mead 6

Weeping Water 64, Johnson County Central 19

Yutan 61, Palmyra 21

Fort Kearny Conference Tournament
Play-In

Amherst 57, Sumner-Eddyville-Miller 37

Elwood 54, Eustis-Farnam 10

Hiawatha Tournament
Seventh Place

Falls City 41, Hiawatha, Kan. 19

Lewis and Clark Conference Tournament
First Round

Hartington-Newcastle 59, Creighton 19

Homer 53, Wausa 28

Osmond 58, Allen 31

Plainview 67, Walthill 47

Ponca 73, Emerson-Hubbard 28

Randolph 43, Wakefield 15

Wynot 28, Laurel-Concord/Coleridge 25

Mid-Nebraska Activities Conference
Third Place

Hyannis 53, Mullen 30

Championship

Ansley-Litchfield 36, South Loup 35

Mid-State Conference Tournament
Play-In

Battle Creek 51, Boone Central/Newman Grove 43

Nebraska Capitol Conference Tournament
Third Place

Arlington 45, Syracuse 42

Championship

Platteview 42, Wahoo 40

Nebraska Frontier Conference Tournament
Third Place

College View Academy 32, Cedar Bluffs 24

Championship

Omaha Brownell-Talbot 52, Omaha Christian Academy 39, OT

Niobrara Valley Conference Tournament
First Round

Boyd County 58, St. Mary’s 29

Elgin Public/Pope John 68, Niobrara/Verdigre 22

Elkhorn Valley 49, Clearwater/Orchard 43

Stuart 53, Santee 51

West Holt 74, Neligh-Oakdale 37

Republican Plains Activity Conference Tournament
Third Place

Cambridge 60, Maywood-Hayes Center 48

Championship

Southern Valley 39, Dundy County-Stratton 26

Southwest Conference Tournament
Third Place

Ogallala 49, Gothenburg 37

Championship

Broken Bow 53, Minden 52

Twin Valley Conference Tournament
Play-In

Harvard 48, Shelton 30

 

© 2018 Nebraska Rural Radio Association. All rights reserved. Republishing, rebroadcasting, rewriting, redistributing prohibited. Copyright Information
Share:
Comments